Konfitury to pyszny i sprawdzony dodatek do potraw. Wiele z nich wciąż jednak nie doczekało się należnego uznania. Oto 6 konfitur, z którymi warto się zapoznać i wprowadzić je na stałe do jadłospisu.
Przetwory można przyrządzać z większości owoców i warzyw. Uzyskanie pożądanego smaku często jest kwestią odpowiedniej obróbki, właściwych połączeń smakowych i optymalnego doboru przypraw – np. niektóre przetwory owocowe świetnie współgrają z cynamonem lub imbirem.
Konfitury mniej znane – do deserów i dań na słono
Są jednak owoce, z których pyszne konfitury można wyczarować bez magicznych receptur, a jedyne, czego im brakuje, to odpowiedni „piar”. Na sklepowych półkach o wiele łatwiej znaleźć konfitury z wiśni czy truskawek niż, przykładowo, z derenia czy agrestu.
Te pierwsze są niezaprzeczalnie smaczne, jednak również te ostatnie dopieszczą niejedno podniebienie. Niektóre z tych konfitur świetnie komponują się ze słodkimi deserami, inne idealnie pasują do potraw słonych i wytrawnych, np. dań mięsnych.
„Niszowe” konfitury – warto ich spróbować!
Warto spróbować tych „niszowych” konfitur przynajmniej raz, by wyrobić sobie opinię na ich temat, a najlepiej przetestować je w różnych konfiguracjach kulinarnych i w połączeniu z kilkoma potrawami. Może się okazać, że poznamy smaki, z którym nie będziemy chcieli się rozstać!
Oto 6 niedocenianych konfitur, które warto wprowadzić do jadłospisu.
Konfitura z róży – tradycyjne nadzienie pączkowe
Konfitura z płatków róży to tradycyjne nadzienie pączkowe. Jest bardziej wykwintną alternatywą dla zwykłej marmolady i ma rzesze wiernych fanów, którzy twierdzą, że pączki z różą są bezkonkurencyjne. Dla części z nas to jeden z niezapomnianych smaków dzieciństwa kojarzony z tłustym czwartkiem. Po konfiturę różaną warto jednak sięgać również poza okresem karnawałowym. Tym bardziej że świetnie smakuje ona również w połączeniu z innymi przysmakami, takimi jak ciasta, naleśniki, lody, rogaliki czy tosty. Przyrządzenie konfitury z róży jest nieco czasochłonne, szczególnie jeśli zbieramy płatki na własną rękę. Następnie „surowiec” trzeba odpowiednio oporządzić (oczyścić płatki i odciąć jasne końcówki) i utrzeć z cukrem w makutrze aż do osiągnięcia przez różę gładkiej konsystencji. Droga na skróty to zaopatrzenie się w konfiturę z dobrego źródła, np. na lokalnym placu targowym lub w sprawdzonym sklepie online.
Konfitura z czerwonej porzeczki – pyszny dodatek do deserów
Chyba każdy słyszał o konfiturze z czarnej porzeczki, większość jej próbowała, a niektórzy zajadają się nią regularnie. Konfitura z czerwonej porzeczki to specjał mniej popularny, ale z pewnością zasługujący na uwagę. Czerwona porzeczka w formie przetworów owocowych znakomicie komponuje się z deserami, takimi jak naleśniki, gofry czy lody, przydając im owocowej świeżości i ożywczej kwaskowości. Konfitura pozwala przechować na długie miesiące zarówno smak owocu, jak i jego cenne właściwości. Czerwone porzeczki to bogate źródło witamin, m.in. witaminy C, i fitozwiązków, m.in. z grupy flawonoidów. Badania wykazują, że pobudza ona działanie układu odpornościowego, wpływa korzystnie na krążenie i dostarcza nam przeciwutleniaczy, które wymiatają z naszych organizmów szkodliwe wolne rodniki.
Konfitura z borówki amerykańskiej – idealna konfitura do herbaty
Borówka amerykańska to większa „koleżanka” naszej lokalnej borówki czernicy, zwanej też borówką czarną, a potocznie – jagodą. Oba gatunki różnią się od siebie nie tylko rozmiarami, ale również kształtem, smakiem i wartościami odżywczymi. Borówka amerykańska, nazywana też wysoką, nie jest idealnie okrągła, a po przekrojeniu nie wypływa z niej ciemny, plamiący sok, jak w przypadku „naszych” jagód. Borówka amerykańska jest też słodsza od czarnej i dostarcza nam nieco innych substancji odżywczych. Jednak podobnie jak borówka czernica stanowi ona źródło cennych związków, takich jak antocyjany, wykazujące właściwości ochronne dla układu krążenia. Choć pochodzi zza oceanu, borówka amerykańska zadomowiła się u nas na dobre i coraz częściej spożywana jest w formie konfitur. Ze względu na swoją słodycz świetnie sprawdza się jako konfitura do herbaty i z powodzeniem może zastępować cukier.
Konfitura z pomarańczy – słodki dodatek do deserów i mięs
Konfitura z pomarańczy nie należy do tradycyjnych przetworów owocowych w naszym kraju, ale w ostatnich latach szturmem zdobywa polskie kuchnie. Mniej więcej w połowie listopada w ciepłych krajach zaczynają się zbiory owoców cytrusowych. Dzięki temu jesienią i zimą możemy cieszyć się pomarańczami w stosunkowo niskich cenach, co sprzyja eksperymentom kulinarnym z wykorzystaniem tych owoców. Konfitura z pomarańczy to świetny sposób na przechowanie smaku cytrusów na długie miesiące, a także na zapewnienie sobie pysznego dodatku do rozmaitych dań. Przetworzy z pomarańczy znakomicie współgrają z ciastami, plackami na słodko, rogalikami czy tostami. Stanowią też pyszny dodatek do herbaty lub grzańca. Co ciekawe, polecane są również do pieczonego mięsa, ponieważ dobrze „podbijają” jego smak.
Konfitura z agrestu – idealne połączenie słodyczy i kwaskowości
Dla wielu osób agrest to owoc „kontrowersyjny”. Jest zbyt kwaśny, by mógł konkurować z innymi popularnymi owocami naszych krzewów, choć nie ustępuje im pod względem właściwości zdrowotnych. Agrest zawiera mnóstwo witamin (m.in. A, C, B6, kwas foliowy), składników mineralnych i kwasów organicznych. Ma w swoim składzie m.in. luteinę – barwnik o korzystnym wpływie na wzrok. Dla tych, którym nie po drodze z kwaśnym smakiem agrestu, idealnym sposobem na skorzystanie z dobroczynnych właściwości tego owocu jest sięgnięcie po konfiturę agrestową. Łączy ona orzeźwiająca kwaskowość agrestu ze słodyczą wynikającą z dodatku cukru. Konfitura agrestowa doskonale sprawdza się w połączeniu z naleśnikami, niektórymi ciastami, kanapkami na słodko czy herbatą. Przetwory z agrestu mogą również stanowić oryginalny dodatek do pieczonego mięsa.
Konfitura z derenia – owocowy dodatek do dziczyzny i serów
Dereń to roślina stosowana od wieków w medycynie ludowej, jednak wciąż słabo doceniana w kuchni. Przyczyna tego tkwi m.in. w słabej dostępności jej owoców. Dereń można kupić głównie na placach targowych, w niektórych supermarketach z żywnością ekologiczną i lepiej zaopatrzonych internetowych sklepach spożywczych. Sezon na ten owoc zaczyna się w lipcu i trwa aż do października. Z derenia można przyrządzań konfitury, dżemy, marmolady i nalewkę, zwaną dereniówką. Warto „zaprzyjaźnić się” z tym owocem, bo poza licznymi korzyściami zdrowotnymi oferuje on oryginalne walory smakowe. Konfitura z derenia świetnie komponuje się z dziczyzną, a przy okazji wspomaga trawienie. To również znakomita konfitura do serów, podkreślająca ich wytrawny lub słony smak. Przetwory z derenia można przyrządzić od początku do końca samodzielnie. W sezonie owoce można samodzielnie pozbierać w lesie. Przed podsmażeniem warto usunąć z nich pestki, choć nie zawsze jest to konieczne. Konfitura z derenia bez drylowania znakomicie nadaje się do herbaty.
POWIĄZANE POSTY:
- Słodkie wspomnienie lata! 7 najlepszych konfitur na zimę
- 6 niedocenianych konfitur, które warto wprowadzić do jadłospisu
- Z czym jeść konfitury? Dania i napoje, z którymi przetwory owocowe smakują najlepiej
PRODUKTY Z ARTYKUŁU ZNAJDZIESZ W NASZYM SKLEPIE:
-
Konfitura z derenia ~ 210 g ~18,90 zł
-
Konfitura z czerwonej porzeczki ~ 300 g15,23 zł
-
Konfitura z Borówki Amerykańskiej ~ 300 g ~16,28 zł